Co warto wiedzieć o Cracovii?

Kraków jest miastem, z którego wywodzi się wiele znamienitych klubów piłkarskich. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych drużyn jest Cracovia, która obok Wisły Kraków stanowi wyjątkowo znany i ceniony klub w Polsce. Wybraliśmy dla Was pięć ciekawych faktów dotyczących drużyny rozgrywającej mecze przy ul. Kałuży 1 w Krakowie.

foto: Peakpx

1. Cracovia z dobrego rocznika

Rok 1906 obfitował w powstanie wielu znakomitych klubów piłkarskich rozpoznawalnych na całym świecie. Jedną z drużyn założonych tuż na początku XX wieku jest Cracovia. Rówieśnikiem krakowskiego klubu jest inna drużyna z tego samego miasta – Wisła. W 1906 powołane do życia zostały kluby takie jak: 1. FC Union Berlin, Deportivo La Coruna, Maccabi Tel Awiw, Sporting CP, Torino FC czy VfR Kaiserslautern.

2. Indywidualności wychodzą przed szereg

Pelle Van Amersfoort, etatowy piłkarz Cracovii, stawiany jest w gronie kandydatów do zdobycia korony króla strzelców Ekstraklasy w sezonie 2021/22. Holenderski gracz Pasów zdobył jak dotąd osiem trafień, wobec czego utrzymuje się w czubie klasyfikacji najskuteczniejszych snajperów. Według bukmacherów Van Amersfoort nie jest głównym faworytem, ale jego szanse wciąż są zauważalne. Firmy bukmacherskie (takie jak BETFAN czy FORTUNA) płacą więcej niż 20-krotność postawionej kwoty na gracza Cracovii.

3. Sukcesy przyćmione mgłą czasu

Najznamienitszy okres w historii Cracovii przypadał na czas dwudziestolecia międzywojennego. W latach 1921-1937 Pasy sięgnęły po cztery tytuły mistrzowskie, dokładając piąty już po wojnie, w 1948 roku. To w tamtym czasie Cracovią zainteresował się sam Józef Piłsudski, który wskazał, że to właśnie krakowska drużyna nauczyła go zainteresowania sportem futbolowym. Piłsudski nie był jedyną postacią, którą łączono z Cracovią. Do grona kibiców Biało-Czerwonych można zaliczyć m.in. Jana Pawła II, Tadeusza Boya-Żeleńskiego czy Marka Grechutę.

4. Bez optymizmu w kontekście mistrzostwa

Jakie są szanse Cracovii na zdobycie trofeum mistrzowskiego w obecnym sezonie? Niewielkie. Polskie zakłady bukmacherskie nie pozostawiają złudzeń – marzenia o mistrzowskiej Cracovii należy na razie włożyć między bajki. Dowodem pewności firm bukmacherskich ma być wysoki kurs przewidziany na potencjalne wygranie ligi przez Cracovię. Wynosi on obecnie 500-krotność postawionej kwoty i wygląda na to, że wciąż będzie rosnąć. Cracovia jednak wielokrotnie zadziwiała ekspertów, choćby w latach dwudziestych XX wieku, sięgając po najwyższe triumfy.

5. Bogaty zaciąg z zagranicy

Cracovia jest drużyną, która posiada największą liczbę obcokrajowców w składzie. Według oficjalnych statystyk w 2022 roku drużyna Pasów liczy 38 zawodników, z czego 18 z nich stanowią piłkarze zagraniczni. Pod tym względem Cracovia zajmuje pierwsze miejsce w lidze. Tuż za nią plasuje się Raków Częstochowa (17 piłkarzy spoza Polski), Wisła Kraków (15 zawodników zagranicznych) oraz Lech Poznań i Legia Warszawa (po 14 obcokrajowców w kadrze). Najdroższym zagranicznym piłkarzem Cracovii jest holenderski pomocnik, Pelle van Amersfoort i rumuński napastnik, Sergiu Hanca.

Podsumowanie

Cracovia nie jest stawiana w gronie faworytów do zdobycia Mistrzostwa Polski. Budżet oraz siła kadry krakowskiej drużyny odbiega nieco od najsilniejszych rywali ligowych. Wiele wskazuje na to, że Cracovia za priorytet będzie miała utrzymanie się w czołówce ligowej. Nie oznacza to jednak, że drużyna z Grodu Kraka nie będzie w stanie w najbliższej przyszłości włączyć się w walkę o ligowy triumf.

Bukmacher

Nowy bukmacher Betfan oferuje graczom bardzo korzystny bonus w postaci zakładu bez ryzyka do 100 PLN. Wystarczy podczas rejestracji na stronie www.betfan.pl wpisać kod promocyjny "BETFAN" żeby otrzymać darmowy bonus 100 PLN.

Zakłady bukmacherskie online

Back to top button